İpucu

Merhaba bu makalede, oldukça önemli bir konu olan başka yerdeki verinin CRM sistemi içerine nasıl aktarılcağından bahsediyor olacağız. Veri aktarma CRM projelerinin özellikle başlarında olmakla birlikte, her aşamasında karşınıza çıkacak bir durum olacaktır. Bu makaledeki amaç bu yöntemleri detaylı olarak açıklamak değil yöntemlerin neler olduğundan, avantaj ve dezavantajlarından bahsetmektir. Doğru yöntem konusunda karar verdikten sonra nasıl yapılacağı konusunda yönelebilirsiniz.

CRM’in özelliği bu konuda size çok seçenek sunmasıdır. Genel olarak kullanabileceğiniz yöntemler şöyledir:

CRM Dahili Veri Alma (Data Imports) Özelliği: CRM’in direkt kutudan çıktığı gibi sahip olduğu bir özelliktir. Csv dosylarını okuyarak bunlardan CRM kayıtları oluşturur. Picklist alanları map edebilir. Lookup gibi alanları da okuyabilir. Verinin aktarılabilmesi için mapping haritasının oluşturulması gereklidir.

Data Migration Manager: Microsoft’dan indirebileceğiniz ek bir yazılımdır. Yaptığı işlev olarak dahili gelen veri alma aracına benzemekle birlikte, bir çok gelişmiş ayara da sahiptir. Data Migration Manager’ın 32 MB’dan büyük dosya kabul etmemesi ise dezavantıjıdır.

3. Parti Yazılımlar: Bu konuda geliştirilmiş 3. parti yazılımlarda mevcuttur. Bunlardan ücretli ve ücretsiz olanları bulabilirsiniz. Mesela profosyonel bir yaklaşım için scribe’a bakabilirsiniz. ( http://www.scribesoft.com ) Bunun yanında codeplex’de kısa bir aramayla da tool bulmanız mümkündür. “Mesela Microsoft Dynamics CRM 4.0 Bulk Update and Export tool” gibi

CRM Web Servisi : Daha Spesifik bir çözüm arıyorsanız, kendi çözümünüzü yazmanız da bir yöntem olabilir. Mesela x veritabanındaki bir takım bilgileri okuyup, CRM’de kayıtlar oluşturmak istiyorsunuz ama belki bunu yapacakken bir çok kural da işleteceksiniz. Mesela Telefon numaralarını formatlayıp alacaksanız veya parasal değerleri döviz kuruna göre değiştirip alacaksanız ve hatta belki bağlantılı kayıtları da CRM’de oluşturacaksınız vs.. bu listeyi uzatmak mümkün. O zaman bir uygulama yazarak istediğiniz yerden veriyi okursunuz, istediğiniz gibi kodunuzda işlersiniz, ve istediğiniz şekilde web servisini kullanarak CRM’de oluşturabilirsiniz.

Direk CRM Veritabanına Gömme: En hızlı yoldur çünkü veriyi uygun formata soktuktan sonra CRM has kolonları da düşünürek işlemini gerçekleştimeniz gerekir. SQL serverin SSIS özelliği bu konuda yardımcı olacaktır. Bunun yapmanın da iki yolu vardır. Biri index’li diğeri de index’leri kapatarak index’leri kapatmak çok daha hızlı bir çözümdür. Eğer taşınacak veri çoksa uygulanabilecek yöntemlerden biridir.

Bütün bu yollar esneklik sağlar. Aktaracağınız çok fazla alanınız da yoksa, veri aktarmaya harcadığınız zaman da çok az olacaktır.