İpucu

Bir önceki püf noktamızda da belirttiğimiz gibi kağıt üzerinde Mock-Up / WireFrame Sketch'lerinin hazırlanması projenin taslağını çıkarmak için önemli adımlardan birisi. Bu taslağı çıkarttıktan sonra, bir sonraki adım da projedeki diğer birimlerin, proje analizinden sonra iş akışları ve navigationlar hakkında bilgi sahibi olmalarıdır.
 
Özellikle çok sayıda üyesi olan ekibinizin diğer üyelerinin bilgi almaları veya başka bir topluluk karşısında proje fikrinizin sunumunu yapmak istediğinizde, çıkarttığınız bu çizim/taslakları biraz daha somutlaştırmanız ve detaylandırmanız gerekecektir. Bu işlemleri de gerçekleştirecek pek çok başarılı ürünler bulunmaktadır. Bu araçları işletim sisteminize indirerek kullanabileceğiniz gibi online versiyonları olan araçları da browser aracılığı ile kullanabilirsiniz.

Bu yazıda bahsedeceğim araç ise özellikle Windows 8 ve Windows Phone 8 uygulamalar için çok güzel bir kaynak; PowerPoint 2013 eklentisi.

Visual Studio 2012 'yi kurduktan sonra PowerPoint 2013'e çok güzel bu özellik ekleniyor "StoryBoarding".

 

 

 

StoryBoarding sayesinde uygulamanızın yaklaşık olarak görünüşünü senaryo bazlı adım adım taslak üzerinde görebiliyor olmanız.

 

 

Özellikle bu dökümanı projenizde yer alan iş analistleri ve UX designer'lar tasarlıyarak ekibin diğer üyeleri ile projenin gidişini paylaşabilirler. Bende bu örnekte hazırlayacak olduğumuz Photo Portfolio uygulamasının temel storyboarding işlemlerini gerçekleştirdim. Tekrardan bu konuya önümüzdeki günlerde UX kapsamında çok daha detaylı ve derinlemesine inceleyeceğiz.

 Yukarıdaki örnek storyboard'ı aşağıdaki powerpoint dosyasını indirerek göz atabilirsiniz.

IKPhotoApp_Storyboard.pptx (377,36 kb)


Diğer web projeleriniz için de aşağıda bulunan araçları inceleyebilirsiniz. 

http://webdesignledger.com/tools/10-excellent-tools-for-creating-web-design-wireframes 

 

Beni https://twitter.com/ikivanc dan takip edebilir ve sorularınızı buradan sorabilirsiniz. 

İyi çalışmalar.