İpucu

Yeni kurduğum Windows 8 işletim sistemimde bir sorunla karşılaştım ve ciddi anlamda canımı sıktı, ben de çözümünü bulunca bir kişiyi bile kurtarabilirsek kârdır diye düşünerek çözümü paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle bu hata, klasik Windows Blue Screen hatası çeşidinde bir hata, bilgisayarımızda meydana gelince kapanıyor ve baştan başladılmak zorunda kalıyor, haliyle en önemli anlarda tüm kaydedilmemiş veriler kaybolabiliyor.

Sözü kısa keserek bu hatanın nadiren sisteminizdeki donanım sürücülerinden (driver) çoğunlukla da yazılımlardan kaynaklandığını belirterek çözüme geçmek istiyorum, bende sorunun kaynağı Windows 8 desteği olmayan Avira Internet Security’i bilgisayarıma kurmamdı, hemde Avira’nın “Windows 8 henüz desteklenmiyor” uyarısına rağmen! Hatamızın bedelini 2-3 gün sorun yaşayarak ödedik ancak kurtulmak güzel.

Çözüme gelince, Avira’yı uninstall etmek çözüm, fakat gelin görün ki uygulama normal Windows 8 üzerinde uninstall edilirken blue screen hatası veriyor! Yani kaldıramıyoruz, bunun için bilgisayarı güvenli modda başlatmamız ve minimal düzeyde çalışan sistemden yine klasik uninstall yöntemiyle kaldırmak.

Windows 8′de güvenli moda girmek için bilgisayarımızı yeniden başlattığımız Charm Bar bölgesinde bilgisayarımızı yeniden başlatma işlevini gören tuşa basarken SHIFT tuşuna basılı tutarak başlatıyoruz ve Windows tekrar başladığında ekranda Gelişmiş Başlangıç Menüsü gelecektir. Bu alandan Sorun Gider’e, daha sonra Gelişmiş Seçenekler’e ve Başlangıç Ayarları’na tıklayacağız. En son da Yeniden Başlat diyerek bilgisayarımızı güvenli modda açacak olan alana geleceğiz ve karşımıza çıkan menüdeki Güvenli Mod seçeneklerinden birini seçeceğiz (ben 4 numaralı klasik Güvenli Mod’u seçtim).

Bu şekilde açılan Windows 8 üzerinde Avira’yı başarıyla ve sorunsuzca uninstall edebiliyoruz, şahsi önerim bu işlemden sonra bir de CCleaner aracılığı ile registery temizliği yapmanız.

Not: Charm Bar’ı açmak için Windows tuşu + C tuşuna aynı anda basabilir, buradan Güç düğmesine basarak yeniden başlatma ve kapatma seçeneklerini görebilirsiniz.