Makale Özeti

Bazı senaryolarda dış kaynaklardan gelen verileri SharePoint ortamında bir listede tutmamız gerekebilir, bazen de birtakım denemeler yapmak için dolu listelere ihtiyacınız olabilir benim gibi. Bunu bazen bir WCF servisi ile bazen belki de bir FileSystemWatcher kullandığımız basit bir konsol uygulaması olarak bile düşünebiliriz. Ben çok basit bir konsol uygulaması üzerinde bu işi nasıl yapabilirizi anlatmaya çalışacağım.

Makale

Önce Visual Studio 2010 da bir konsol uygulaması projesi başlatıyoruz. Uygulamayı Framework 3.5 a çekelim ve 64 bit modda çalışacak şekilde ayarlayalım. Test projesi olduğundan ben daha önce yarattığım “largelist” adında önemsiz bir listeye kayıtlar atacağım ve atacağım bu kayıtları oluşturması için random string üreten bir metod ekliyorum kodlarıma.

Daha sonra asıl işi yapacak kısıma geliyoruz yavaş yavaş. Projemize Microsoft.SharePoint dll ini referans eklememiz gerekiyor. Kullanıcının hangi listeye kaç adet gireceğini kendi belirlesin istedim ve şöyle bir görüntü çıktı karşımıza.

Gördüğünüz gibi gayet basit, ben burada sadece “Title” kolonunu kullandım, siz birden fazla kolonu olan bir listeyi deneyebilirsiniz. Dilediğimiz kadar ListItem ları listemize programmatik olarak ekleyerek işimizi kolaylaştırabiliriz.