Makale Özeti

Uygulama sunma sürecini Cloud Computing altyapısı üzerinde gerçekleştirmek istendiğinde “IaaS (Infrastructure as a Service)” uygulama sunma modelini seçilmesi en iyi sonuçları verebileceğini düşünmekteyim. “IaaS (Infrastructure as a Service)”uygulama sunma modelini bir çercevesinde incelemek istediğimiz aşağıdaki cümleyi görebilmekteyiz.

Makale

Gelişen dünya farklışmaya devam ediyor. Yaşanan süreç de tek değişmeyen ise elimizdeki sınırlı kaynaklar ile en fazla isteğe cevap üretme cabasıdır. Söz konusu süreci isteklere uygun ve istenilen zamanda üretilmesi çok önemlidir.

Üretim sektörleri sürekli olarak müşteri alışkanlıklarını incelemeye devam ediyor. Yapılan incelemeler zaman ile yeni ürünlerin geliştirilmesine temel hazırlamaktadır. Geçen süreyi ürün geliştirici olarak düşündüğümüzde ise sürecin birçok noktasını hesap etmemiz gerekmektedir.

İş uygulamaları gerçekleştirmek ile hükümlü olduğu birçok süreç bulunmaktadır. Söz konusu süreçlere en az maliyet ve problem ile gerçekleştirebilmek amacı ile uygulama ve yaşam ortamları ile ilgili çeşitli incelemeler yaplmaktadır. Yapılan incelemelerin günümüz teknolojisi tarafında incelediğinde ise, uygulama yaşam ortamları sırasın en üstünde Cloud Computingaltyapısı görülmektedir.

Alternatif Video Adresi:

https://vimeo.com/86197275

Uygulama yaşam ortamları, uygulama bağlıklarına göre hazırlanmaktadır. Geliştirilen uygulamaların, işletim sistemi seviyesinde ya da daha detaylı ayarların yapılması istenebilmektedir. Uygulama sunma sürecini Cloud Computing altyapısı üzerinde gerçekleştirmek istendiğinde “IaaS (Infrastructure as a Service)” uygulama sunma modelini seçilmesi en iyi sonuçları verebileceğini düşünmekteyim. “IaaS (Infrastructure as a Service)”uygulama sunma modelini bir çercevesinde incelemek istediğimiz aşağıdaki cümleyi görebilmekteyiz.

Uygulama ve iş gereksinimlerine bağlı olarak işletim sistemi seviyesinde çeşitli sağlayıcılar tarafından sunulan altyapı hizmet modelidir.

İbrahim ATAY

Bu çalışmada Cloud Computing hizmet modellerinde olan “IaaS (Infrastructure as a Service)” yaklaşımı hakkında bilgiler vermeye amaçladım. Konu ile ilgili sorularınızı info@ibrahimatay.org eposta adresine yöneltebilirsiniz.

İbrahim ATAY

Kullanılan Kaynaklar;

Top cloud IaaS providers compared
http://www.techrepublic.com/blog/the-enterprise-cloud/top-cloud-iaas-providers-compared/

The NIST Definition of Cloud Computing 
http://csrc.nist.gov/publications/nistpubs/800-145/SP800-145.pdf

Cloud Computing Dünyası: #03 – X as a Services Kavramı 
http://www.ibrahimatay.org/post/2013/12/22/X-as-a-Services-Kavrami.aspx