Makale Özeti

Windows 8 uygulaması ile Facebook hesabıyla resim paylaşımı

Makale

Windows 8 uygulamamızda Facebook'ta bir resim ve bu resme ait bir yazıyı paylaşalım. Tasarım üzerinden de senaryomuzu anlatmak gerekirse; bir Buton'umuz var , tıklayınca yandaki resmi ve Textbox'taki yazıyı Facebook profilimizde paylaşacak.

face1

Tasarımımızı yukarıdaki gibi yaptıktan sonra kod kısmına başlayalım.

Eğer Facebook özelliklerini uygulamamızda kullanmak istiyorsak ilk önce Facebook SDK yı  indirmemiz gerek. Bunu şöyle yapabiliriz: Visual Studio dan

Tools->Library Package Manager->Package Manager console sırasını takip ediyoruz ve console a "Install-Package Facebook" yazıyoruz ve bekliyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra Solution Explorer->References kısmına bakıyoruz ve aşağıdaki gibi olduğunu görüyoruz.

face2

App.xaml.cs sayfamıza gidiyoruz ve aşağıdaki field'ları sayfaya ekliyoruz.

face3

Şimdi de Main.xaml.cs sayfasına gidip aşağıdaki field'ları ekliyoruz.

face4

Hemen bu kodların altına aşağıdaki kodu da ekleyelim.

face5

"App Id" alanını sizin Facebook'tan alacağınız Id yi koymanız için doldurmadım. Onu da şöyle alacağız. Facebook hesabınızı açın ve aşağıdaki adımları izleyin.

face6

Uygulamaları yönet dedikten sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız ve yeni uygulama oluşturu seçiniz.

face7

Karşınıza çıkan ekrana gerekli bilgileri doldurup onaylayınca aşağıdaki gibi bir manzarayla karşılaşmanız gerek. Sadece win8App kısmında farklılık olacaktır.Onun sebebi de sizin uygulamaya farklı isim vermenizden kaynaklanacaktır.

face8

Şimdi bu noktaya nerden gelmiştik,App Id lazımdı ona ulaşmak için bunları yaptık.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi App Id karşısında yazan yeri kopyalayın ve Main.xaml.cs kısmında App Id yazan yere yapıştırın. Şimdi btnpaylas Buton'umuzun click event'ine aşağıdaki kodları yazalım ama bu sırada click eventimizi async yapmayı unutmayalım.

face9

LoginSucceded() metodunun altı çizilmiştir. Hemen bu metodu da aşağıdaki gibi yazalım.

face10

Bu metod uygulamaya hem login olmamızı ve ShareImage() metodu ile de resmimizi paylaşmayı sağlıyor. ShareImage() metodunun da içi aşağıdaki gibi doldurulmuştur.

face11

Şimdi bu metot içinde kullanılan getFile(string picture) ve ImageToByteArrayAsync(StorageFile file) metotlarının da içlerini dolduralım.

face12

Bu kısımda dikkat edilmesi gereken kısımları çerçeve içerisine aldım.                  getFile(string picture) metodu adından ve kodlarından anlaşılacağı üzere Image dosyası içerisindeki resime ulaşmamızı sağlıyor. ImageToByteArrayAsync(StorageFile file) metodu ise resmi byte array olarak geri döndürmemizi sağlıyor. Share metodunu tekrar incelersek;

parameters.name = txt.Text; bu satırla yazımızı Textbox dan alıyoruz,


parameters.source = media; bu satırda da resmimizi kaynak olarak atıyoruz.

Kod kısmı bitti:) Artık uygulamamızı çalıştırabiliriz :)
face13

Ben Textbox'a Deneme Yazısı yazdım ve paylaş butonuna basıyorum..

face13

Uygulamayı ilk defa kullandığımız için aşağıdaki durumlarla karşılaşacağız ilk önce.

88

Tamam diyelim ve devam edelim.

81

Ve artık paylaş diyelim ve sonucu görelim:)

sonuc

Bu yazıda kullandığımız facebook paylaşım olayını kendi uygulamalarınız için kullanabilirsiniz. Ben bunu Fırat Karikatürleri adlı uygulamam da kullanmıştım. Uygulamama aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://apps.microsoft.com/windows/tr-TR/app/f-rat-karikaturleri/1e90871b-89d6-4872-a4b7-2721a82f89e7

İyi Çalışmalar :)