Embedded & Micro Framework / İşletim Sistemi Boot Ettiğinde Kendi Uygulamamızın Çalışması

Yazar:   Hasan AYTIŞ
Tarih:   
Puan:   5 / 5
Verdiğiniz Puan:   

Makale Özeti

Windows CE işletim sistemi geliştirdiniz ve bunun üstüne çalışacak bir uygulama da hazırladınız.Şimdi uygulamanızın işletim sistemi açılır açılmaz yani boot ettikten sonra çalışmasını istiyorsunuz.Bu nadir olarak istenen bir ihtiyaç değildir.Çözüm olarak;

Makale


Windows CE işletim sistemi geliştirdiniz ve bunun üstüne çalışacak bir uygulama da hazırladınız.Şimdi  uygulamanızın işletim sistemi açılır açılmaz yani boot ettikten sonra çalışmasını istiyorsunuz.Bu nadir olarak istenen bir ihtiyaç değildir.Çözüm olarak;

Paltform Builder Kullanıcılari için,

Platform Builder i kullandığınızdan beri sistem registery lere erişebiliyorsunuz ve  HKEY_LOCAL_MACHINE\Init   anahtarını kullanarak uygulamamızı çalıştırabilyioruz. FileSys , HKEY_LOCAL_MACHINE\Init  anahtarını kontrol ederek hangi uygulamalarin sistem boot ettiğinde çalışması gerektiğine bakıyor.LaunchXX   ve DependXX değerleri ki XX burada numaralardır mesela Launch60  ve Depend60 gibi..Device Manager,Service Manager ve Explorer Shell gibi uygulamaların çalıştırılması için kullanılan aynı anahtardır.

LaunchXX  string bir değerdir. Sistemin içeriğini etkileyecek bir r numara secip LaunchXX deki yerine koyalim ve çalışmasını istedğimiz uygulamayı buna eşleştirelim.Örnek olarak Launch60="uygulama.exe". Ancak dyelim ki uygulamanıza command string olarak bir değer göndermeniz gerekiyorsa onu burdan veremezsiniz. Bunun için ayrı bir uygulama yazıp diğer uygulamanıza string değeri burdan göndermeniz gerekmektedir.Launch60 değerine de parametre almayan uygulamanızı yazmalısınız.


DependXX
hex değer alır.XX değeri LaunchXX ile aynı olmak zorundadır.Bu değer hangi LaunchXX ile ilişkili olduğunu belirtir. Depend=hex:14,00,1e,00    anlamı sudur.Bu uygulama launch20(0x14==20) ve Launch30(0x1e) ile ilişkilidir.


Eğer HKEY_LOCAL_MACHINE\Init kullanarak uygulamamızı çalıştırıyorsak SignalStarted() çağırıp sisteme uygulama çalışıyor ve hazırdır bilgisini vermeliyiz.SignalStarted() çağırırken bir hata olursa diğer uygulamalarda çalışmayacaktır.


blogum

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com