Makale Özeti

Operasyonel CRM’de veri toplama yapılır. Veri toplama yapılmadan önce firmanın hedefindekiler belirlenmelidir ve buna göre gerekli veriler toplanmalıdır. Veriler toplandıktan sonra ise analitik CRM başlar ve toplanan veriler analiz edilir.

Makale

MS CRM ve MS Outlook Entegrasyonu

Bu makalemizde CRM’de veri toplamanın önemine ve MS CRM’in güzel özelliği olan MS Outlook entegrasyonuna değineceğiz.

CRM projelerini iki fazda düşünebiliriz;
1) Operasyonel CRM
2) Analitik CRM

Operasyonel CRM’de veri toplama yapılır. Veri toplama yapılmadan önce firmanın hedefindekiler belirlenmelidir ve buna göre gerekli veriler toplanmalıdır. Veriler toplandıktan sonra ise analitik CRM başlar ve toplanan veriler analiz edilir.

CRM projelerinin başarısının tartışıldığı bir zamanda operasyonel CRM’in gayet başarılı olduğunu gözlemlemekteyiz. Veri toplama işi sandığımız kadarda kolay bir süreç değildir. Hem bu veriyi işleyecek kişileri ikna etmelisiniz, hem de müşterinizden veriyi alabilme yeteneğine sahip olmanız gerekir.

Veri almanın yollarından bir tanesi de ürünün kolaylık ve pratiklik anlamında cevap verebilmesidir. Ürünün kullanılabilirliği, hızlı cevap vermesi önemli bir parametre haline gelmektedir. Aynı zamanda satış – pazarlama departmanlarının hızına yetişecek derece yönetimsel anlamda da yetkinliklere sahip olması gerekir.

Microsoft ürüne stratejik olarak Windows işletim sistemi, Windows sunucu ailesi, Microsoft Office ailesi ile entegre çalışması gerekliliği ile yaklaşmaktadır. Partner çözümlerinin de ürün içerisine entegre edilebilmesi imkanı vermiştir.MS CRM’in tercih edilme sebeplerinin en büyüğü arasında MS Outlook ile tam entegre şekilde çalışabilmesidir. Gerekli kurulum ve tanıtımlar sonrasında MS Outlook içerisinde MS CRM için özel bir araç çubuğu oluşturulur. MS CRM’in web ara yüzüne bağlanmadan MS Outlook içerisinden MS CRM’e erişilebilir, MS CRM veritabanına bilgi girişi gerçekleştirilebilir. Bağlantılı kullanım yapılabileceği gibi bağlantısız olarak da MS CRM erişimi MS Outlook üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu da sisteme bağlantı gerekliliği olmadan sistemin kullanılmasını sağlar. Sonrasında istenildiği zaman ve dönemlerde sisteme veri aktarımı gerçekleştirilebilir.

MS Outlook ile entegre çalışmasının en vurucu noktası tek ara yüz kullanımı sağlamasıdır. MS Outlook kullanan bir firma için ciddi avantaj sağlar. Kullanıcıların önlerinde MS Outlook’un sürekli açık olduğunu düşündüğümüz zaman ek bir ara yüz açma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. MS Outlook ile entegre çalışabilme yeteneği olduğu gibi MS CRM içinden de MS Outlook ortamına girmeden e-posta gönderimi yapabilirsiniz. MS CRM aracılığı ile gönderdiğiniz e-postalara sistem tarafından otomatik olarak bu e-postalara bir belirteç konulur. Böylelikle MS CRM için gönderdiğiniz e-postaları ayırt edebilme imkanına sahip olursunuz.

Resimlerde de gördüğünüz gibi MS Outlook içerisinde MS CRM’e giriş yapmadan sisteme erişim sağlayabilirsiniz.
Yeliz Korkmaz, MVP
http://www.yelizkorkmaz.com