Makale Özeti

SharePoint i hayatımızı daha fazla kolaylaştırmak için kullanmaya bir örnek yapacağız. Senaryomuz ise çoğumuzun şirketlerde yaşadığı tatil organizasyonu hakkında.

Makale

SharePoint i hayatımızı daha fazla kolaylaştırmak için kullanmaya bir örnek yapacağız. Senaryomuz ise çoğumuzun şirketlerde yaşadığı tatil organizasyonu hakkında. Yaz aylarının gelmesi ile personelimiz sırayla tatile gidecek ama kalabalık bir ekibin tatil organizasyonunu yapmak bazen sıkıntılı süreçlere sebep olabilir. Tam bu sırada devreye SharePoint Calendar (Takvim) giriyor. 10 kişilik bir IT ekibinizin tatil haftalarını kolayca SharePoint Calendar ile organize ederek hem işinizi kolaylaştırmış hem de bütün ekibin tek bir noktadan görebileceği bir alan yaratmış olacağız. Böylece yaşanabilecek olası organizasyonel sorunları da minimuma indirmiş olacağız. Kişilerin birbiri ile beraber çalıştığı projelerde hayati önem taşıyabilen durumlarda, kim, kimin ne zaman şirket dışında olduğunu görebilecek ve kendi proje planlarını bu takvime bakarak revize edebilecek. Zaten SharePoint in ana görevlerinden biri de bu ortak çalışmaları sağlıklı bir şekilde yönetebilmek(Collaboration).

Böyle kalabalık bir IT ekibinin proje yöneticisi olduğunuzu düşünün ve hemen SharePoint Team Site ımızı açalım. Burada hazır gelen Calendar ı da kullanabiliriz veya sadece tatil zamanlarını yönetmek için yeni bir calendar oluşturabiliriz. Ben yeni bir calendar oluşturuyorum ve bu calendara da “IT_Holiday” ismini veriyorum. (Sol menüden Lists e tıklayıp gelen sayfada Create -> List tabından Calendar seçiyoruz)

Calendar ımız hazır. Şimdi nasıl kullanacağımızı görelim.
Tatile gidecek ilk 3 kişi tatil planlarını şu tarihlerde yapmışlar :

  • Can : 4 Temmuz 2011 – 11 Temmuz 2011
  • Berk : 25 Temmuz 2011- 3 Ağustos 2011
  • Ayşe : 1 Ağustos 2011 – 15 Ağustos 2011

Daha önceden bu tarihleri ekibinizden almış olduğunuzu varsayıyoruz.

Can ın tatil planını calendara girmek için 4 Temmuz 2011 tarihinin üzerine mouse u getirdiğimizde

“+Add” linkinin çıktığını göreceğiz. Bu linke tıklayınca açılan pop-up menüden Can ın tatil tarihlerini aşağıdaki gibi gireceğiz ve Save diyerek kaydedeceğiz.

Calendar ımızın Temmuz ayına gittiğimizde net bir şekilde Can ın olmadığı tarihleri herkes tek bir noktadan görebilecek.

Diğer ekip üyelerini de buradan girerek olayımızı tamamlayacağız. Gördüğünüz gibi birkaç adımda, karmaşalara neden olabilecek bir vakayı engellemiş olduk. Umarım işinize yarar bir makale olmuştur.