Makale Özeti

SharePoint WebServis metodlarını kullanarak, programatik olarak SPList yaratılması.

Makale

Bu makalede, SharePoint üzerinde bir SPList yaratan minik bir windows uygulaması yapacağız. Bu işlemi yaparken SharePoint içinde hazır gelen Web Servis altyapısını kullanacağız. Visual Studio 2010 ile yeni bir windows uygulaması projesi başlatalım. Formumuza bir textbox bir label ve bir button koyalım. Benim formum şöyle oldu.

Daha sonra projemize Add Service Reference diyerek, WebService URL imizi giriyoruz. Bu url genel olarak http:///_vti_bin/Lists.asmx yani benim için http://ty-suleymanpete/_vti_bin/Lists.asmx idi. Burada karşımıza gelen “AddList” metodunu kullanacağız. Textboxa, yaratacağımız listenin adını yazıp, butona tıkladığımızda, listemiz yaratılacak. Buton un onclick kısmına ise şu kodları yazacağız ;

Burada AddList metodunu inceleyecek olursak, ilk parametre olarak Liste Adı, ikinci parametre olarak Liste Tanımı ve son olarak da integer bir değer olan Template Id istiyor. Template ID kısmına neden 100 yazdık diye soranlar için şöyle bir tablo vereceğim.

Son olarak, app.config de ki security ayarlarımızı da

Şekline getirmemiz gerektiğini belirtelim, aksi takdirde authentication hatalarına maruz kalabilirsiniz. Görüldüğü gibi gayet kolay, umarım bir makale olmuştur.