Makale Özeti

Bir Sharepoint listesinin kayıtları Infopath’te gösterildiğinde lookup sütunlar var ise bu değerlerin belirlenen alanları değil (örn adı, başlık vs) ID değerleri görünmektedir. Bunun yerine lookup değerlerin istenen alanini gösterme işleminin nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.

Makale

Ön bilgi

Bir Sharepoint listesinin kayıtları Infopath’te gösterildiğinde lookup sütunlar var ise bu değerlerin belirlenen alanları değil (örn adı, başlık vs) ID değerleri görünmektedir. Bunun yerine lookup değerlerin istenen alanini gösterme işleminin nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.
 
 İçerik
 
Örnek bir uygulama üzerinde bu konuyu detaylandıralım. Uygulamada ürünler ve kategorileri yer alacaklar. Ürünlerin hangi kategoriye ait olduğunu belirtmek için Ürün listesine Kategori listesinden lookup sütun oluşturuyoruz.
 
Önemli: Kategori sütununda Kategori’nin Ad sütununu getiriyoruz.
 

Oluşturduğumuz listelere örnek kayıtları yerleştirelim.
 
 
Örneği boş bir infopath formu açıp üzerinde gösterelim.
 
 
Forma yeni veri bağlantısı ekleyelim.
 
 
Bu bağlantı, Sharepoint listesinden (Ürün) veri getirecek bir bağlantı olacaktır.
 
 
Ürün listesinden Ad, Kategori ve Fiyat sürunlarını getirip form üzerinde göstereceğiz.
 
 
Veri bağlantısını ekledikten sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz seçili dataField’ları form üzerine sürükleyip bırakınız.
 
Formu çalıştırdığınızda Kategori sütununun değerleri kategorinin adı bilgisini değil ID bilgisini getirmektedir.
 
 
Yapılacak işlem: Ürün listesindeki kaydın Kategori sütunundaki ID değeri ile Kategori listesindeki ID’si aynı olan kaydı bulup Ad sütununu ekrana getirmek olacaktır.
ID yerine Ad sütununu getirebilmek için Kategori listesini data connection olarak formumuza ekliyoruz.
 
 
Yeni veri bağlantısını oluşturduktan sonra repeating table içerisindeki Kategori textboxının türünü Calculated Value olarak değiştirelim.
 
Değişimden sonra bu kontrolün değerini belirtmek için sağ tıklayıp Calculated Value Properties seçeneğini seçelim.
 
 
Açılan ekranda d:Kategori ile kategori sütununun değerini aldığını görebilmekteyiz. Bunu değiştirmek ve Kategori listesindeki Ad sütununun değerini almak için formül butonuna tıklayalım.
 
 
Açılan formül yazma ekranında Kategori’ye çift tıklayalım ve açılan alan seçim ekranında Kategori listesindeki Ad alanine seçelim. Ardından Filter Data’ya tıklayıp Kategori listesindeki verileri filtreleyelim.
 
Add ile yeni filter oluşturalım.
 
Yapılacak işlem Ürün listesindeki kaydın Kategori sütunundaki ID değeri ile Kategori listesindeki ID’si aynı olan kaydı bulup Ad sütununu ekrana getirmek olacağından sol taraftaki filtrede Kategori’nin ID sütununu, sağ taraftaki filtrede ise Ürün’ün Kategori sütununu seçelim.
 
Filtremiz eklendi.
 
 
Formülü kaydedip formu çalıştırdığımızda Ürün listesindeki Kategori sütunun değerlerinin ID olarak değil adı olarak gösterildiğini görmekteyiz.
 
 
Yepyeni makalelerde görüşmek dileğiyle :)
 
Veysel Uğur KIZMAZ
Bilgisayar Mühendisi
veysel@ugurkizmaz.com