Makale Özeti

SQL Server ile çalışan firmaların kendilerini bulut sitemine taşımaları şaşırtıcı olmasa gerek. Uygulamaların Bulut sistemine taşınmasında acele etmemenin bir çok iyi nedeni var. SQL ile çalışan bir çok şirket önemli (kritik) uygulamaları bilinmeyen ortamlara taşınması oldukça büyük risk içermektedir.

Makale

 

SQL Server ile çalışan firmaların kendilerini bulut sitemine taşımaları şaşırtıcı olmasa gerek. Uygulamaların Bulut sistemine taşınmasında acele etmemenin bir çok iyi nedeni var. SQL ile çalışan bir çok şirket önemli (kritik) uygulamaları bilinmeyen ortamlara taşınması oldukça büyük risk içermektedir.

 

Günümüzde birçok şirket veritabanı ile çalışmakta ve kritik verilerle çalışan büyük yatırımlar yapmaktadır. Biraz para tasarrufu yapabilmek için yüksek potansiyelli çalışmaktan vazgeçmek ve riske girmek doğru değil. Ayrıca birçok firma Bulut içine hızlı erişim sağlayıp verileri kontrol etmekte zorlanacaklarını düşünmekte.

 

Tüm bu kriterler düşünüldüğün de Bulut içine kritik verilerimizi güvenli bir şekilde dahil etmemizin birkaç yolu bulunmaktadır. Backup ve Disaster Recovery  Bulut yapısı içinde  Veri tabanları için Kritik hareket riski içermeden yararlanmamızı sağlayan iki düşük etkili seçeneklerdendir.

 

Bu seçenekleri kullanabilmek için en iyi yol Amazon veya Microsoft gibi bir Bulut sistem sağlayıcıdan altyapı hizmeti satın alınmasıdır.

 

Bu altyapı hizmetlerini kullanırken, Bulut içinde bir veya birden fazla sanal makineye(VM) dağıtım yapılabilir ve daha sonra kendi altyapımız gibi bu sistemleri kullanabiliriz. Şimdi bu alt  yapıları biraz açıklayalım.

 

 

IaaS (Infrastructure As a Service – Alt yapı olarak Servis)

 

            VPS(Virtual Private Server) yapısına benzetebiliriz. Microsoft Amazon ve Google gibi firmalar adımıza bir Sanal İşletim Sistemi sunuyor ve biz bu sistem üzerinde istediğimiz işlemleri yapabiliyoruz. Örneğin: (Vm deki İşletim Sistemi Kurulumları gibi. )Bu servis türüne Amazon ECS ve Rack Space Cloud ortamları örnek verilebilir.

 

PaaS (Platform As a service – Platform olarak Servis)

 

            Bu platformda size belirli servisler sunuluyor ve bu servislerden ihtiyacımıza uygun olanı tercih ediyoruz.Özellikle bu servislerin yatay ve dikey ölçeklendirilebilirlik sunması çok büyük önem arz ediyor.Örneğin: Heroku, Jelastik, Google APP Engine, Microsoft Azure ve Cloud Bees gibi

 

SaaS (Software AS a Services – Yazılım olarak Servis)

 

            Bu serviste kullanıcılara sunulan özel yazılımlar ile lokal bilgisayarda hiçbir iş gücü ve bakım maliyeti olmadan yazılımlardan istifade edebiliyoruz. Hizmet veren firmalara ise Atlassian, Saleforce, Lucid, Chart firmaları örnek verilebilir.

 

 

AlwaysOn Availability Grup Yararları

 

            Iaas ile yararlanılan en önemli özelliklerden biri SQL Server 2012 ile birlikte gelen AlwaysOn Availability Group’dur. Yüksek güvenilirlik ve veri kurtarma olanağı sağlamaktadır. SQL Server AlwaysOn Availability  Groups birden fazla Failover sağlayabiliyor. Ayrıca bu failover işlemini birden fazla sunucuda gerçekleştirebilmekte daha önemliside bu hedef sunuculara aktif bir şekilde erişimi sağlamaktadır.

 

AlwaysOn Availability  Groups Mirroring işlemine alternatif olarak gösterilebilir. Fakat lwaysOn Availability Groups ile Mirroring yaptığımızda birden fazla Secondary Server kullanılabilmeye ve aynı anda aktif çalışmaya olanak sağlıyor. Ayrıca AlwaysOn Availability Groups mirroring işleminin avantajlarından hem otomatik hemde manual Failover yapısını destekliyor.

 

Bu bölümde SQL Server, 2012 ile Cloud yapısını ve entegre olarak nasıl sağlanacağını ve önemli faydalarından bahsettik bir sonraki makalemde de SQL Server 2012 AlwaysOn Availabilty Groups Yapısını detaylı olarak inceleme imkanı bulacağız.