Makale Özeti

TFS üzerinde paralel kod geliştirmek yada başka bir sebepten dolayı kodun kopyasını almak istediğimizde bunu nasıl gerçekleştireceğimize değineceğim.

Makale

Team Foundation Server'da Branch ve Merge işlemi

   TFS üzerinde parelel kod geliştirmek yada başka bir sebepten dolayı kodun kopyasını almak istediğimizde Branch(Dallanma) işlemi ile yapabiliriz. Oluşturduğumuz branch'ler arasında da kodları aktarabilmemize olanak sağlayan Merge(Birleştirme) işlemi bulunmaktadır.

   İhtiyaca göre Branch Merge modelleri oluşturabiliriz. Fakat çok fazla dallandırdığımızda birleştirme yapmamız biraz daha zorlaşacaktır.Bu yüzden gerekli olmadıkça dallanma yapılmaması önerilir.

   Branch oluşturmanın iki temel amacı vardır. İlk olarak paralel kod geliştirmek istediğimizde farklı takımların birbirni etkilemeksizin çalışabilmesine olanak sağlar.Diğer amaçı ise geliştirdiğimiz kaynak kod ile yayınlamış olduğumuz sete ait kaynak kodlarının birbirini her adımda etkilemesini engellemek. Bu amaça uygun olarak 3 farklı dallanma yapılması önerilir. Bunlar Dev, Main ve Release olması tavsiye edilir. Bizimde birazdan geliştireceğimiz örnek bu yapıyı kullanmakta.


Şimdi adım adım Branch ve Merge işlemini gerçekleştirelim.

   Kullandığımız Branch planı(Basit Branch Planı)

   

   İlk olarak Source Control Explorer ekranına geliriz  ve dallandırmak istediğimiz projemize sağ tıklayarak Branching and Merging deki Convert to Branch'e tıklarız.


   Gelen ekranda aşağıdaki göründüğü gibi kimin oluşturduğunu ve açıklama ekleyebiliriz.

 

   Daha fazla dallandırmak istersek aşağıda göründüğü gibi sağ tıklayarak Branch diyerek ekliyoruz.

,

Gelen ekranda istediğimiz ismi verebiliriz ama planımıza uygun olması için Dev ismini verdim.


   Planımızda ki Release için yine sağ tıklayarak Branch diyoruz.

   Artık projemizi dallandırmış olduk bundan sonra ki adımlarda ise nasıl birleştireceğimizi görelim. 

   Biz Dev isimli projemizde sln'a tıklayarak burda geliştirmelerimze devam edeceğiz. Check-in lerimizi yaptıktan sonra artık birleştirme işlemini gerçekleştirebiliriz.

   Source Control Explorer'da projemize sağ tıklayarak Branch and Merge'den Merge'e tıklıyoruz.

 

 

   Gelen ekranda istersek tüm değişiklikleri secebiliyoruz ya da istediğimiz bir değişilik kümesini de seçebiliriz. Ben Bütün değişikliklerin aktarılmasını istediğim için aşağıdaki gibi devam ediyorum.


   Burdan sonraki ekranda Finish diyerek birleştirme işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

Birleştirme işlemini tamamladıktan değişiklikleri alabilmemiz için Main de Check-in yapmamız gerekiyor.

 

   Değişikliklerimizi Tracking ChangeSet'den görebiliriz. Birleştirme işlemini burdan sürükle bırak ya da yukarda yazan Merge'e tıklayarak da yapabiliriz.

 

Umarım faydalı olmuştur.