Makale Özeti

Bir önceki makalemde Scrum'ın ne olduğunu ve önemini soru cevaplarla anlamaya çalıştık. Bu yazımda ise Scrum Modeli üzerinde durup, modelin hangi parçalardan oluştuğunu ve bu parçaların ne amaçla kullanıldığını anlatmaya çalışacağım.

Makale

  Team Foundation Server ile Scrum Öğreniyorum Serisi 2
Scrum Modeli ve Rolleri
 
Bu yazıdan önce, Bir Önceki Makalem: Scrum Nedir? Neden Gereklidir? Okumanızı tavsiye ederim.
 
Bir önceki makalemde “Scrum’ın ne olduğunu ve önemini”  soru cevaplarla anlamaya çalıştık. Bu yazımda ise Scrum Modeli üzerinde durup, modelin hangi parçalardan oluştuğunu ve bu parçaların ne amaçla kullanıldığını anlatmaya çalışacağım.
 
Klasik modellerde belirli bir sıra vardır. Gereksinim Analizlerini Yap – Tasarla – Geliştir - Test Et – Yayınla – Bug’ları çöz. Bu aşamaların hepsi sırayla ve uzun süreler verilerek yapılır.
 
Halbuki Scrum Modeli yukarıdaki bütün aşamaları çok kısa zaman dilimlerinde ve bütünleşik yapmayı öneriyor.
Aşağıdaki resimde Scrum Modelinin parçalarını görüyoruz.
 
 
 
Product Backlog: Üründen beklenen bütün özelliklerin listesidir. Scrum sürecinin başladığı parçadır. Müşteriden ürünle ilgili tüm gereksinimler bir liste halinde Product Owner tarafından toplanır. Sonra bunların önem sıraları öğrenilir. Scrum Takımı(Product Owner-Scrum Master-Scrum Members) bu listeyi önem ve yapılabilirlik durumlarına göre sıralar. Artık elimizde sıralı bir genel yapılacaklar listesi vardır.

Product Backlog değerleri genllikle “User Story” denilen bir gereksinim giriş aracı ile girilir.

 
Resim:Product Backlog örneği.
 
Sprint Backlog: Product Backlog listesinden önem sırasına göre en üstten seçilen özelliklerden oluşan daha küçük listedir. Sprint bir takıma verilir ve takımın bu sprinti büyüklüğüne göre maksimum 2-8 haftaya kadar bitirmesi beklenir.
 
 
Resim: Sprint Backlog Örneği.Resmi kaydederek daha net okuyabilirsiniz.
 
Scrum Ceremonies: Her sprintin başında ve sonunda sprinti başlatmak ve sonlandırmak için yapılan toplantıdır.
 
Daily Scrum Meeting(Günlük Toplantılar): Her gün sabah işe başlamadan, ayakta, yaklaşık 15 dakika süren kısa toplantıdır.Amaç Dün ne yaptın? Bugün ne yapacaksın? Seni engelleyen bir durum var mı? Sorularına cevap almak. Böylece takım üyeleri birbirinden haberdar olacak ve gidişat kolaylıkla takip edilebilecektir.
 
 
Resim: Günlük Scrum Toplantısı
 
Release: Genellikle bir kaç sprint sonunda ortaya çıkan ürünlerin sonucunun yayınlanmasıdır. Daha sonra burdan çıkan eksikler/bug’lar Produck Backlog’a aktarılır.
 
Aşağıdaki resimde sprint-release ilişkisini görüyoruz.
Scrum Rolleri: Scrum içerisinde sürekli değineceğimiz roller olacaktır. Bu rollerin her biri scrum’ın aktif kullanıcılarıdır.
Scrum’da kompleks bir yapı kesinlikle yoktur. Üç adet rol olmakla beraber, bunlar aşağıdaki gibidir.
 
   Product Owner: Bir yerde yazılımı talep eden kişi veya kuruluş personelini temsil eder. Onların ihtiyaçlarını saptayıp product backlog’a veri girişi yapan Scrum rolüdür.
   Scrum Master: Scrum takımlarının liderliğini yapar. Tüm toplantılara liderlik eder ve takım üyelerinin verimli çalışmasını sağlar. Sorunları ortadan kaldırır.
   Team Members: Scrum takımındaki her bir elemandır. Developer, Tester, vb.
 
Bu makalemde scrum modelini ve rollerini tanıtmayı hedefledim. Sonraki yazılarımda modelin herbir elemanını detaylı olarak tanıtacağım.
 
Faydalı olması dileğiyle.
Engin Demiroğ,MCT,engin@yazilimDevi.com

www.YazilimDevi.Com