Makale Özeti

Bu yazımda Team Foundation Server üzerinde Microsoft Visual Studio Scrum 1.0 kurulumunu nasıl yapacağımızı adım adım göreceğiz. Oldukça basit olan bu süreçte adımları tek tek uygulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca Scrum Sharepoint Portal kurulumunu da yapacağız.Son olarak Scrum takım projesi ve portali oluşturacağız.

Makale

Team Foundation Server ile Scrum Öğreniyorum Serisi 3
Scrum Kurulumu 
 
Team Foundation Server üzerinde MSF for Agile ve MSF for CMMI olmak üzere iki adet default template vardır. Bunlardan MSF for Agile her ne kadar Scrum metodolojisini uygulamak için fena olmasa da, Microsoft’un Scrum metodolojisini ideal biçimde kullandırmayı hedefleyen ayrı bir ürünü var. Microsoft Visual Studio Scrum 1.0!
 
Bu yazımda Team Foundation Server üzerinde Microsoft Visual Studio Scrum 1.0 kurulumunu nasıl yapacağımızı adım adım göreceğiz. Oldukça basit olan bu süreçte adımları tek tek uygulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca Scrum Sharepoint Portal kurulumunu da yapacağız.
 
1.Adım: Bu Adresten Scrum 1.0 template’ini indiriniz.
 

 
2.Adım: İndirdiğiniz .msi uzantılı dosyayı kurunuz. Default olarak aşağıdaki yola kuracaktır.
 

 
3.Adım: Visual Studio’yu açıp “Connect to Team Foundation Server” seçeneği ile TFS’e bağlanınız.
 
4.Adım: Visual Studio üzerinde Team/Team Project Collection Settings/Process Template Manager seçeneğine tıklayınız.
 

 
5.Adım: Gelen ekrandan uploadseçeneğine tıklayarak. Kurulumun yapıldığı klasörde(2.Adım) bulunan Process Template klasörünü seçerek “Select Folder” butonuna tıklayınız.
 

 
Artık Scrum Template’i kuruldu.
 

 
6.Adım: Kurulum yaptığınız klasöre dikkat ettiyseniz. “Project Portal” isimli bir klasör daha mevcut. Bu klasörde ise Sharepoint Takım Portalimiz için bir adet .wsp dosyası mevcut. Bunu kurduğumuzda artık “Sharepoint Portal”i de oluşturabileceğiz. Aslına bakarsanız yine aynı dosyada bulunan ReadMe isimli metin dosyasında bütün adımlar mevcut ama İngilizce sıkıntısı olan veya kurulum esnasında sorun yaşayanlar için bir iki noktayı açıklamak istiyorum.
 

Öncelikle Microsoft.TeamFoundation.SharePoint.Scrum.wsp isimli dosyayı Sharepoint Server’ın bulunduğu makinaya kopyalayınız. Ben bu klasörü hızlı olması açısından direkt olarak C dizinine kopyaladım.
 
7.Adım: Bir adet komut satırı açıp aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırınız. Hepsinin başarılı(successful) çalıtığından emin olunuz.
 
a)
SET STSADM="%CommonProgramFiles%\Microsoft Shared\web server extensions\12\BIN\stsadm.exe"
 
b) Burada Filename parametresine ekstradan C dizinini eklediğime dikkat ediniz.
%STSADM% -o addsolution -filename c:\Microsoft.TeamFoundation.SharePoint.Scrum.wsp
 
c)
%STSADM% -o deploysolution -name microsoft.teamfoundation.sharepoint.scrum.wsp -immediate –allowGacDeployment
 
d)
%STSADM% -o execadmsvcjobs
 
İşte bu kadar. Artık hem Scrum Süreç Template’ini hem de Sharepoint Portalini kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazımda yeni bir takım projesini ve portalini oluşturmaya yazacağım.
 
Faydalı olması dileğiyle.
 
Scrum Takım Projesi ve Portali Oluşturmak
 
Bu yazımda bir önceki makalemizde kurduğumuz Scrum 1.0 template’ini kullanarak Scrum takım projesi ve portali oluşturacağız.
 
Adımları takip ediniz.
 
1.Adım: Viual Studio’yu açınız ve “Connect to Team Foundation Server” seçeneği ile TFS’e bağlanınız.
 
2.Adım: File/New/Team Project seçeneğini seçiniz.
 
3.Adım: Gelen ekrana takım projenizin adını ve isterseniz “description” bölümüne tanımını yazınız. Next butonuna tıklayınız.
 

 
4.Adım: Gelen ekrandan Microsoft Visual Studio Scrum 1.0 seçeneğini seçiniz ve Next tuşuna basınız.
 

 
5.Adım: Bir sonraki ekran Sharepoint Portalinizle ilgili kısımdır. “Create a New Sharepoint Site” seçeneği kalacak şekilde “Next” butonuna tıklayınız.
 

 
6.Adım: Projemizi ilk kez oluşturduğumuz için gelen ekranda ”Create an empty source control folder” seçeneğini bırakarak boş bir Source Control klasörü oluşturuyoruz. Next seçeneğini tıklayıp finish butonuna tıklayınız.
 

 
Artık takım projemiz ve portalimiz hazır. Aşağıdaki resimde takım projemizi görüyoruz.
 

 
YazilimDeviCom projesi üzerinde sağ tıklayıp “Show Project Portal” seçeneğini seçtiğimizde ise proje portali karşımıza gelecektir.
 

Diğer yazılarımda görüşmek üzere.
 
Engin Demiroğ,MCT,engin@yazilimDevi.com