Yazar Bilgileri

Anıl Özay

Microsoft Türkiye'nin ilk Axapta projesiyle beraber, 2003 yılında Axapta uzmanı olarak sektöre giriş yapan Anıl Özay, Anadolu Bilişim Hizmetleri'nde Axapta uzmanı ve projelerde gelistirme yöneticisi olarak görev yaptıktan sonra 2007 yılında kurumsal iş çözümleri şirketi Uzman ERP' yı kurmuştur. Şu anda çeşitli Dynamics AX projelerinde geliştirme danışmanı olarak görev yapmaktadır. Kurumsal firmalara Axapta uygulama geliştirme eğitimleri de veren Anıl Özay, Dynamics Ax alaninda dunyada 10 kiside ve Türkiye'de sadece kendisinde bulunan Dynamics Ax MVP (Most Valuable Professional) ünvanına sahiptir. Erişim için : anilo@uzmanerp.com

   
   
Puan: 4 / 5

Dynamics AX'in hayatımızı kolaylaştıran özelliklerinden birisi de numara serileri'dir. Numara serileri ile metin formatında, birbirini takip eden sayılar üretebilir ve tablolarımızda birincil anahtar olarak kullanabiliriz. Bu özellik SQL Server tablolarında alanlar için kullandığımız AutoIncrement özelliğinin gelişmiş halidir. Örnegin satış siparişi numarasının "STS######" formatında olmasını son kullanıcı belirleyebilir.

Devamı
Puan: 3 / 5

ERP yazılımlarının sadece şirket içindeki veriyi yönetmekle sınırlı olmaması, dış dünyayla bağlantımızda da kullanılabilir olması gerekmektedir. Peki müşterilerize ERP yazılımımızı kullandırmanın en kolay yolu nedir dersek, bir çoğumuz web uygulaması cevabını verecektir. Dünyanın herhangi bir yerindeki internet'e bağlı bir müşteri, web portalımız üzerinden sipariş geçebilmeli, siparişlerini ve stoklarımızı sorgulayabilmelidir.

Devamı
Puan: 5 / 5

Kodunuzu yazıp derlediğiniz zaman derleyiciniz sadece kodunuzda hata olup olmamasına mı bakıyor? Dynamics AX derleyicisi, kodunuzu derlediği gibi, belirli kurallara göre kaliteli kod yazıp yazmadığınızı denetleyen En İyileme İşlemleri (Best Practises Tool) aracına sahiptir. Örneğin sınıf isimlerinini ilk harifini büyük yazmanızı, metod isimlerinin küçük harfle başlamasını tavsiye eder.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalemizde Dynamics AX üzerinden, hazır bir Excel şablonunu açıp ya da yeni bir Excel dosyayı yaratıp ilgili dosyaya nasıl veri gönderebildiğimizi inceleyeceğiz. Ayrıca bu iş için her zaman kullanabileceğimiz bir sınıf yaratacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

ERP paketlerinin en büyük özelliğinin tek veritabanı olduğunu ve veriye tek bir yerden ulaşmak olduğunu belirtmiştik. Peki diğer uygulamalarla entegrasyondan bahsediyorsak, başka bir veritabanına nasıl bağlanacağız? Dynamics AX bizlere ODBC bağlantısı ile diğer veritabanı sunucularına bağlanma kolaylığı sağlar.

Devamı
Puan: 4 / 5

Çağımızın uygulamalarına baktığımızda uygulamanın kullanıcılara mail göndrebilmesi zorunlu hale gelmiştir. Özellikle ERP paketlerine göz attığımızda bu kapsamdaki uygulamaların mail hizmeti vermesi zorunludur. Dynamics AX bize bu konuda birçok seçenek sunar. Bu makalemizde SysMailer sınıfı yardımıyla nasıl mail gönderebildiğimizi inceleyeceğiz.

Devamı
Puan: 3 / 5

Axapta'nın çıkan son sürümü ile beraber ERP paketinin hem ismi hem de birçok niteliği değişti. Yeni paket de Dynamics ailesinden çıktı ve ismi Dynamics AX 4.0 oldu. Şu an servis paketi 1 ile piyasada olan uygulamanın Türkiye versiyonu 1 Aralık 2006 itibariyle Türkiye'de olacak. Türkiye versiyonu piyasaya çıkmadan önce yeni özelliklerinden bir kısmını incelemeyelim.

Devamı
Puan: 4 / 5

ERP paketlerinin temelinde “TEK” sözcüğü yatmaktadır. Yani tüm işlemler tek bir program üzerinden yapılabilmeli ve tek bir veritabanı olmalı olmalıdır. Bu sayede modüller arası iletişim sağlanmış olur. Axapta “tek” kelimesini daha da ileriye taşıyarak geliştirme ortamını da Axapta içine entegre etmiştir. Bu geliştirme ortamına ‘MorphX’ adı verilmektedir. MorphX ile uygulama geliştirirken de dokuz adıma göre hareket etmeniz gerekir.

Devamı
Puan: 3 / 5

Uygulama geliştirirken genellikle sık karşılaştığımız ve sinir bozucu bir durum, bir kullanıcının “ben bu alanı sol köşede görmek istiyorum”, başkasının “arka sayfada görmek istiyorum” gibi işinizi yavaşlatan ve zorlaştıran istekleridir. Genellikle herkesi mutlu etmek de pek mümkün olmaz. Axapta ise “Formu Uyarla” seçeneği sayesinde hem bu işi biz yazılımcıların üzerinden alıyor, hem de herkesi mutlu etmeyi başarıyor.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bir yazılımı geliştirmek, sunmak ve mümkün olduğu derecede bakımını yapmak aşamalarında uygulanan yaklaşıma yazılım geliştirme süreci denir. Unified Süreci ise nesne tabanlı (Object Oriented) sistemler geliştirmek için ortaya çıkmış bir yazılım geliştirme sürecidir. Bu süreç tekrarlamalar sonucunda gereksinimlerdeki değişimleri idare edebilen, riskleri yönetebilen ve gerçekten uygulandığı takdirde projeyi başarıya taşıyabilen bir süreçtir.

Devamı
   
   

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com