Yazar Bilgileri

Mehmet KURT

Mehmet KURT 10.07.1983 tarihinde İstanbulun Fatih İlçesinde dünyaya gelmiştir.1998 – 2000 yılları arasında Delphi ile yazılım geliştirirken kendisine bu dilin yetmediğini düşünerek farklı arayışlar içerisinde VB ile tanışmış fakat bu dildeistediği bulamamıştır. İsteklerini 2001 yılında Web ortamına ASP ile taşımaya karar vermiş olup yine aynı dönemde .NET teknolojileriyle tanışmıştır.Yazılım dilleri ile uzun yıllar mücadele edip en sonunda .NET Teknolojilerinde AJAX mantığı ile istediği görselliği, aktifliği ve güvenirliği yakalamıştır. Sektörel Windows uygulamalarını web platformuna taşıma adına büyük projelerde yer almıştır. Halen özel bir yazılım şirketinde proje ve şirket müdürü olarak görev yapmaktadır.

   
   
Puan: 5 / 5

Nesne Yönelimli Programlama(OOP- Object Oriented Programming) prensiplerinden birisi olan Kalıtım(Inheritance) konusunu içermektedir.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalemizde Asp.Net Mvc içerisinde Asp.Net Web Forms ile sıkça kullandığımız Resource.resx kavramını MVC içerisinde nasıl kullanacağımıza dair basit bir örnek yapacağız. Benim tarzımı bildiğiniz gibi fazla cümle kurmadan işin temellerine hemen geçiyorum.

Devamı
Puan: 4 / 5

Yazılım sektöründe 2000 yılından bu yana sayısız projede yer aldım. Projelerin akıbetleri her zaman sorunsuz teslimatla sonuçlanmadığı gibi bir çoğu daha başlamadan sona erdi. Her zaman suç yazılımcıların iyi bir performansla çalışmaması bahane edilerek yazılım ekiplerine atıldı. İyi yönetilemeyen projelerin sorumlusu her zaman yazılımcılar olmuştur. Yanlış yönetim modelinin seçilmesi veya modelin yanlış dizayn edilmesi tüm projenin çöpe atılmasını sağlayabilir. Bizler yazılımcılar olarak görevlerimizi yerine getirdiğimizi biliyor ve inanıyoruz. Fakat proje yöneticileri bunun farkında olmadan kendi suçlarını hala bizim üzerimize atmaya devam ediyor. Biraz sitemkar olsa da durum böyle. Bölümün ilerleyen satırlarında proje yönetim modelleri hakkında bilgi veriyor olmakla birlikte doğru proje yönetimi, serbest çalışma stratejileri, sağlıklı çalışma ortamı oluşturmak gibi püf noktalara da değiniyor olacağım.

Devamı
Puan: 2 / 5

Bu makalemizde Microsoft SQL SERVER 2000 den beri kullanılan hesaplanmış sütunları öğreneceğiz. İşimizi olabildiğince kolaylaştıran bu özelliği hepiniz çok beğenecek ve mutlaka kullanacaksınız. Yazılım aşamasında bizi bir takım hesaplamalardan kurtardığını gördükten sonra kesinlikle kullanacağınıza eminim.

Devamı
Puan: 2 / 5

Merhabalar; Bu makalemizde sıkça karşılaştığım ve bana yöneltilen sorulardan birisini çözmeye çalışacağız. Aslında çözüm basit ve kısa, fakat büyük web projelerinde gerçekten bize sıkıntı çıkarabilecek derecede bir sorun. Çatladık nedir bu sorun dediğinizi duyar gibiyim. Sorun : Web Application üzerinde Profile Provider Kullanımı ? veya Web Application üzerinde Profile Provider nasıl kullanırım ? Daha önce web site projesi açıp web sitesi geliştiren arkadaşlarımız vardır. Burada biz Microsoft'un bize sunduğu profile yönetimini kullanıyorduk. Web.Config dosyasına yazdığımız kısa tanımlamalar ile kolayca profil özelliklerine Profile.ÖzellikAdı şeklinde erişebiliyorduk. Web Application projesi oluşturunca işin rengi değişiyor. İş hem zor hemde çıkılmaz bir hal alıyor. Bu kadar kolay kullandığımız bir özelliği neden Web projelerinde kolayca kullanmayalım değil mi? İşte tam burada aşağıda bu soruna çözüm olarak geliştirdiğim kodları kullanabilirsiniz. Kodları inceleyelim sonrasında nasıl kullanırız ne yapıyoruz kısaca anlatalım.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bu yazı dizimizde Linq ile çeşitli sorgular çalıştıracak ve Linq'un nimetlerini göz önüne sereceğiz. Linq nedir ? gibi sorulara yer vermeyeceğiz çünkü daha önce diğer arkadaşlarım çeşitli açıklama ve yorumlarla bu sorulara detaylı olarak yanıt verdiler. Bilmeyenler için aşağıdaki linkleri incelemeleri rica olunur.

Devamı
Puan: 4 / 5

İnşallah hepimize yararlı olur. Makalemizin konusu her zamanki gibi Microsoft AJAX (ATLAS). Makalemiz orta seviye kullanıcılar için düzenlenmiş ve Proje açma kapatma çalıştırma gibi kısımlar atlanmıştır. Ayrıca JavaScript bildiğinizde varsayılmaktadır. Klasik Ajax ile çeşitli taklalar atarak yaptığımız XMLHTTPRequest nesnemizi sıkça kullandığımız ve güvenlikten ödün verdiğimiz işlemlere değiniyor olacağız. Nedir bu işlemler ?. Tabii ki INSERT,UPDATE ve DELETE işlemleri. Projelerimizde sıkça kullandığımız ve başımızın belası olan bir o kadarda güzel olan AJAX canımızı bu kısımda biraz sıkıyordu. Fakat Microsoft alın size ATLAS dedi ve hayatımıza renk kattı. Bu kısımdan Sonra ATLAS'a AJAX olarak hitap edeceğiz ve Klasik AJAX içinde aynen Klasik Ajax diyeceğiz. AJAX ile gelen en güzel özelliklerden birisi PageMethod lardır. PageMethodlar Server tarafında çalıştırdığımız kodlara Javascript ile erişmemizi sağlıyor. Yani Javascript ile Server-Side(Server Taraflı) kodlarımızı istemci(client) tarafında çalıştırabiliyoruz. Bu makalede sadece Insert kısmını inceleyeceğiz. Diğer makalelerimizde kendi yazmış olduğumuz özel nesne tipleri ile çalışıyor olacağız. Bu durumda select ve update kısımlarını es geçiyorum. Çünkü insert ile aynı mantığa sahip olduklarını düşünerek ve sizlerin hayal gücünüzü zorlamanıza da yardımcı oluyorum.

Devamı
Puan: 3 / 5

Expression Blend İle ufak tasarım örneklerinin ilk serisi. Bu makalede glass button yapımı anlatılmaktadır.

Devamı
Puan: 4 / 5

Öncelikle bu makalemizin istek üzerine yayınlandığını belirterek sözlerime başlamak isterim. Bu da demektir ki Mspro.org adresinden bana istekte bulunabilirsiniz. Bu makalemizin konusu ADO.NET ile MySQL veritabanı ilişkileri ile ilgili olacak. INSERT, DELETE, UPDATE gibi SQL komutlarını inceleyeceğiz. Şimdi ilk yapmamız gereken VS.NET 2005 ya da Visual Web Developer içinde MySQL kullanabilmemiz için Bir adet programcığımız var. Bunu belirteceğim adresten indirip yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonrada nedir bu yüklediğimiz şey onu açıklayacağım

Devamı
Puan: 1 / 5

Konumuz: Ajax Toolkit Nesnelerinden olan ListSearcExtender. Nedir bu ListSearcExtender ? Düşünün bir adet Dropdownlist iniz var ve bunun içerisi o kadar dolu ki örneği Ülkeler var en az 100 tane ülke vardır. Kullanıcı 100 ülkenin arasından Türkiye’yi arayacak bulacak ve seçecek. ( Yeri bellidir gerçi ). Biz bu durumu şöyle basite indirgeyeceğiz. Kullanıcı dropdownlist i seçecek ve Türkiye yazdığı zaman Türkiye seçilecek. Tam olarak anlamanız için ufak bir örnekler devam edeceğiz.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com