Yazar Bilgileri

Çeliker BAHÇECİ

2004 yılında Bilgisayar Mühendisliginden mezun oldum. Bilgisayar müh. yüksek lisansa devam etmeye çalışıyorum. ,Net platformu ile 2002 yılında tanıştım. O süreden beri ticari uygulamalar geliştirmekte ve bu konuda yazılım uzmanlıgı egitimleri vermekteyim. Bunla beraber bir vakıf üniversitesinde bilgi işlem müdürlüğü görevi yapmaktayım. Kişisel web günlüğüne www.celiker.com adresinden ulaşabilirsiniz.

   
   
Puan: 4 / 5

Gömülü sistemler dünyasına Visual Studio 2008 ile başlangıç yapmak ister misiniz?

Devamı
Puan: 4 / 5

Artık gömülü sistemler içinde .net ile uygulama geliştirebileceksiniz. Hemde C# ile. İşte Microsoftun gömülü sistemleri geliştirdigi yeni uygulama geliştirme konsepti.

Devamı
Puan: 3 / 5

Gömülü sistemler dünyasına Visual Studio 2008 ile bir başlangıç yapmak ister misiniz?

Devamı
Puan: 3 / 5

Artık gömülü sistemler içinde uygulama geliştirebileceksiniz. Hemde C# ile. İşte Microsoftun gömülü sistemler için geliştirdigi yeni uygulama geliştirme konsepti.

Devamı
Puan: 4 / 5

Registry aslında sıradan kullanıcıların varlıgından bile haberlerinin olmadıgı, ama bizim için çok kritik bir yapıdır. Bu yapının asıl amacı, sistemimiz, kullanıcılar ve makinamızdaki uygulamaların sürekli verilerinin tutulmasıdır, yani bir çeşit veritabanıdır. Bu yapı Windows ile entegre oldugu için, uygulamalarımız ne zaman çalışırsa çalışsın, registry ile haberleşerek ihtiyaç duydugu verileri alabilir ve kayıt edebilir. Bu yapıya, ister uygulama geliştirirken ister de var olan sistem ile ilgili bilgileri kullanırken çok ihtiyacımız olacak. Bu makalemizin konusu Registry'de işlemler...

Devamı
Puan: 4 / 5

Microsoft Office teknolojilerini bildiginiz üzere windows ve web uygulamalarımızın içerisinde kısıtlı versiyonları ile kullanabiliyoruz. Bu makalemizde Office componentlerini web uygulamalarımıza nasıl ekleyebiliriz onu inceleyecegiz. Bu componentlerle aynı Office uygulamalarının bütün yetenekleri olmasada, web için optimize edilmiş hali ile kullanıcılarımıza sunabiliyoruz, bu tabii bize çeşitli esneklikler sunuyor. Burada web uygulamaları için en çok ihtiyaç duyabileceginiz componet büyük olasılıkla excel ve grafik(chart) çizimi olacaktır. Elbette pivot tablolarıda oluşturmak mümkün.

Devamı
Puan: 4 / 5

ADO.Net ile çok kolay bir şekilde MS SQL, MS Access, Oracle ve benzeri çok gelişmiş DBMSlere nasıl bağlanacagımızı ve verileri işleyebilecegimizi hepimiz eminim çok iyi biliyoruz. Peki ya bir çok işletmenin hala kullandıgı Excel tablolarına nasıl baglanacagız ve oradaki gerekli verileri nasıl işleyecegiz? İşte bu makalemizin konusu , C# ile Excel tablolarındaki verilere erişmek.

Devamı
Puan: 3 / 5

Her gün web browserimiz ile mutlaka ziyaret ettigimiz Google.com, arama servisini yanlızca web browserimiz aracılıgıyla degil, Nisan 2002 yılından beri SOAP arabirimi ile her turlu WSDL tanımlamayı destekleyen programlama dilininde aracılıgıyla 8 milyardan fazla indekslenmiş sayfayı hizmetimize sunuyor. Yanlızca webde degil, Google DesktopSearch ile masaustumuzdede google arama teknolojisini kulanabiliyoruz, SDK sını anlatan bir makaleyi onumuzdeki gunlerde yayınlayacagım. Ama şimdilik web kısmında arama yapmaya odaklanalım.

Devamı
Puan: 4 / 5

Nedir RSS (Really Simple Syndication) diye soracak olursanız, çok açık olarak "web sitelerini ziyaret etmeden site içindeki yeni içerigi almanin bir yolu"dur derim. Sanırm bunun için en iyi örnek haber siteleri olacaktır. Yeni haber yayınlandıgında siz bu haberi okumak için o siteyi ziyaret etmeniz lazim, ama bir RSS okuyucunuz varsa bu işi sizin adınıza yapacaktır. Yazgelistir.com'da RSS hizmetini kullanıcılarına vermektedir. Makalemizin konusuda gelişmiş bir RSS okuyucu yapmaktansa, RSSleri nasıl okuruz ve basitce nasıl oluştururuz onu incelemek.

Devamı
Puan: 3 / 5

ZIP ve RAR dosya sıkıştırma formatları, dosyaları yedeklerken az yer tutması veya verileri taşırken (internet üzerinden veya taşınabilir medyalar vasıtasıyla) taşınabilirliğini arttırmak için en çok kullandıgımız tekniklerdir. Bu makalemizde C# ile ZIP dosyaları nasıl yapılır ve ZIPle sıkıştırılmış dosyalar tekrar nasıl elde edilir onu inceleyecegiz. Ama bunu yaparken bir Visual J# DLL'lerinden faydalanıcaz.

Devamı
   
   

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com