Yazar Bilgileri

Uğur UMUTLUOĞLU

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans öğrenimi tamamladı. Üniversite yıllarından beri bilişim sektöründe çeşitli firmalarda Analist-Programcı olarak çalıştı. Sektördeki çalışmalarına Innova'da Takım Lideri ve Uygulama Geliştirme Danışmanı olarak devam etmektedir. Vermiş olduğu seminerler ve webinerler ile, Yazgelistir, MS Akademik ve nedirtv?com gibi topluluk sitelerinde bölüm editörlükleri yaparak hazırladığı makaleler ve videolarla .NET ile ilgili bilgi birikimini paylaşmaya devam etmektedir. Yaptığı çalışmalar sonucunda 2009 ve 2010 yıllarında Microsoft tarafından ASP/ASP.NET kategorisinde En Değerli Profesyonel(MVP) ünvanına layık görülmüştür. Yazgelistir.com Visual C#.NET bölüm editörüdür..

   
   
Puan: 4 / 5

ASP.NET uygulamalarında Model View Controller(MVC) deseninin kolayca uygulanmasını sağlayan ASP.NET MVC Framework geçtiğimiz günlerde resmen duyuruldu. Bu yazımızda ASP.NET MVC Framework'ün genel yapısını göz atıp, Visual Studio 2008'de bir ASP.NET MVC projesini nasıl geliştirebileceğimizi inceleyeceğiz.

Devamı
Puan: 3 / 5

Bu yazımızda jQuery kütüphanesini kullanarak bir ASP.NET uygulamasından; ASP.NET sayfalarına, Web servislerine ve PageMethod'lara yapılacak AJAX taleplerinin nasıl yönetilebileceğini inceleyeceğiz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu yazıda ASP.NET sayfalarının HTML çıktılarına programatik olarak nasıl erişebileceğimizi ve bu çıktıları nasıl değiştirebileceğimizi göreceğiz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalemizde FileUpload kontrolü ile istemciden alınan dosyaların SQL Server gibi bir veritabanında nasıl saklanacağını ve veritabanından dosyaların nasıl okunacağını inceleyeceğiz.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Bu yazımızda ASP.NET MVC 3 sürümü ile gelen ve doğrulama(validation) işlemlerinde sıklıkla kullanılabilecek CompareAttribute nitelik sınıfı ile IValidatableObject arayüz(interface) nesnesini inceliyoruz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu yazımızda Cache nesnesine erişim için kullanabileceğimiz birkaç farklı yöntemi inceleyeceğiz. Cache nesnesine temel erişim yolunun ne gibi sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıları gidermek amacıyla başvurabileceğimiz iki farklı yöntem olan State Bag Access Pattern ve Thread Safety Singleton Pattern'lerinin uygulanışını göreceğiz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu yazımızda LINQ to SQL projelerinde yapılan Bulk Delete işlemlerinin performans analizini yapıp bu tarz işlemlerin daha etkili olarak gerçekleşmesini sağlayacak bir metot hazırlayacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu yazımızda ASP.NET MVC uygulamalarında kendi yardımcı HTML metotlarını nasıl oluşturabileceğimizi ve View nesneleri içerisinden bu metotları nasıl kullanabileceğimizi inceleyeceğiz. Basit bir HTML Helper metodunu nasıl oluşturacağımızı göreceğimiz gibi, karmaşık yapıdaki bir listenin nasıl html table elementine dönüştürüleceğine de makalenin sonunda göz atacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu yazımızda ASP.NET MVC uygulamalarında temel Html elementlerinin çıktılarını oluşturmamızı sağlayan Html Helper(yardımcı Html) metotlarını inceliyoruz.

Devamı
Puan: 4 / 5

DateTime tipinin metotları ve özelliklerini inceleyerek bu tipi daha etkin nasıl kullanabileceğimizi inceleyeceğiz. Bu makalede belki de DateTime tipiyle ilgili olarak hiç bilmediğiniz birkaç ipucuna da erişebileceksiniz.

Devamı
   
   

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com