Yazar Bilgileri

Emre Coşkun

2001 yılında Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2001 yılından günümüze kadar C++, C# dilleri bir çok iş uygulamasında ve ayrı platformlarda yazılım geliştirdi. Şu anda çok uluslu özel bir bankada Yazılım Yönetmeni olarak çalışmakta ve çeşitli projelerde görev almaktadır. Ayrıntılı bilgi için : http://www.emrecoskun.net/

   
   
Puan: 4 / 5

Sıfırdan yüze Linq...

Devamı
Puan: 4 / 5

MVC ile site geliştrdiniz ve dünyanın bundan haberdar olması istiyorsunuz. Yapmanız gerek sitenizi arama motorlarına kaydetmek. Arama motorlarının sitenizde dolaşabileceği ve sitenizin listelerde üst sıralarda çıkarabilecek bir yol sunmalısınız. MVC ile geliştirilen bir sitede SEO nasıl yapılır? Burada her yerde bulunabilecek (saylarda özel başlıklar kullanın, meta etiketleri ile sayfa içeri betimleyin, okunabilir linkler verin gibi) SEO önerileri yerine kodlama yapılarak sitenize kazandırmanız gereken özellikleri anlatacağım.

Devamı
Puan: 5 / 5

MVC uygulamanızda oluşan tüm hataları loglamak ve gerektiğinde listelemek istiyorsunuz. Bunun için tüm muhtemel yerlere try{}catch() blokları yerleştirmeli ve hatayı bir yerlere yazmalısınız. ActionFilter yazarak action'lar içindeki hatayı filter seviyesinde loglayabilirsiniz. Fakat action'lar dışındaki alanlarda oluşan beklenmedik hataları nasıl elde edeceksiniz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Code First kod merkezli geliştirme ortamı sağlamaktadır. Her hangi bir tool veya XML eşleştirme dosyasına gerek kalmaksınız geliştirme yapabilirsiniz. Veri modeli nesnelerinizi her hangi bir sınıftan türetmeden basit POCO sınıfları olarak yazabilirsiniz. Konfigurasyon yerine isimlendirme özelliklerini kullanarak POCO nesnelerinizi veri tabanı nesneleriniz ile eşleştirebilirsiniz. Serinin ilk yazısında EF Code First bu özelliklerin nasıl kullanıldığını inceledik. EF Code First ile varsayılan olarak gelen entity ve veri tabanı nesneleri arasında ki eşleştirme nasıl değiştirilir?

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Property seviyesindeki doğrulama çok işe yaramasına rağmen tüm veri doğrulama ihtiyaclarmızı karşılamamaktadır. Veri modeli sınıfımızdaki bir çok property değerinin birlikte kontrol edileceği sınıf seviyesinde kontrol gerekmektedir. System.ComponentModel.DataAnnotation isin uzayında bulunan IValidateableObject arayüzü ile entity nesnelerinize sınıf seviyesinde doğrulama ekleyebilirsiniz.

Devamı
Puan: 4 / 5

“System.ComponentModel.DataAnnotations” isim uzayı NET 3.5 SP1 ile gelen Asp.Net Dynamic Data projesi ile hayatımıza girdi. Hayatımıza girdiği andan itibaren geliştirilen tüm platformlar bu isim uzayına duyarlı geliştirildi. Asp.Net Dynamic Data, Wcf Ria, Silverlight ve şimdide MVC 3 bu isim uzayı ile entegre calışmaktadır. Peki veri açıklması/Data Annotations isim uzayı nedir nasıl kullanılır?

Devamı
Puan: 4 / 5

Entity Framework 4 ile tasarımcı temelli Model First yaklaşımına ek olarak “Code First” olarak adlandırılan kod merkezli yeni bir yaklaşım ortaya konmuştur. Code First ile her hangi bir tasarımcıya, xml eşleştirme dosyasına veya bir Entity Base Class’a ihtiyacınız yoktur. Model ile Entity sınıflarınız arasında ki eşleştirmeyi isimlendirme kuralları ile yapabilirsiniz ve bu eşleştirmeyi tamamen kodlama ile özelleştirebilirsiniz.

Devamı
Puan: 5 / 5

SQL CE kolay veritabanı depolaması sağlayan ücretsiz, gömülü, veritabanı motorudur. SQL CE kullanmak için her hangi bir veri tabanı kurulumu gerektirmez. Sadece gerekli dll’ler bin dizinine kopyalanır ve uygulamanız veri tabanını motorunu kullanır. SQL CE çalışma döngüsü uygulamanın veri tabanına ilk erişim ile başlar ve uygulama kapatılınca uygulama ile birlikte kapatılır. Uygulama ile birlikte kapanan SQL CE veri tabanı otomatik olarak bellekten temizlenir. SQL CE ürününün uygulama geliştiricilere sağladığı faydaları ve kullanımını inceliyoruz.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

.NET Genişletilebilir uygulamaları bağımlılıkları çalışma anında bulurlar. Çalışma anında oluşan hataları düzeltmek için taşıyıcının durumunu raporlamamız ve gerçek sorunu bulmamaız gerekmektedir. Genişletilebilir uygulamalarda hata yakalamayı inceliyoruz.

Devamı
Puan: 5 / 5

Genişletilebilir uygulamaların asıl gücü tak-çalıştır desteğidir. Bir önce ki yazıda ele aldığımız katalog ve taşıyıcı kavramlarının çalışma anında tak-çalıştır modüllerini nasıl takip ettiğini inceliyoruz.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com