Yazar Bilgileri

Hasan AYTIŞ

Microsoft Yaz okullarında Windows Embedded ile ilgili seminerler vermektedir. Elektrik-Elektronik kontrol sistemleri,Endustriyel Bilgisayarlar üzerine projelerde yer almıştır. C, C++ ,C#.Net, Delphi dillerinden uygulama geliştirmektedir. MCP,MCTS:Windows Embedded CE 6.0 Developer

   
   
Puan: 4 / 5

CE 6.0 R3'ün en önemli yeniliklerinden biri Silverlight for Windows Embedded teknolojisinin gömülü sistemler için desteklemesidir.Windows Embedded için Silverlight, Windows Embedded CE işletim sistemi için native (C++) dilde destekleyen bir kullanıcı arabirimi framework"üdür.Masaüstü Silverlight uygulama geliştirmeden farklıdır.Grafik arayüzü oluşturmak için XAML dili kullanılmaktadır. Expression Blend 2.0 SP1 ile görsel tasarımlar yapılıp gömülü cihazlarda bu arayüzler kullanılabilir.Böylece daha kullanıcı dostu arayüzler oluşturmamıza olanak sağlanmıştır. CE 6.0 işletim sistemi üzerinde Silverlight uygulamaları geliştirmek için gerekli olan componentler ve basit bir silverlight uygulamasını bu makalede bulacaksınız.

Devamı
Puan: 5 / 5

Windows CE işletim sistemi geliştirdiniz ve bunun üstüne çalışacak bir uygulama da hazırladınız.Şimdi uygulamanızın işletim sistemi açılır açılmaz yani boot ettikten sonra çalışmasını istiyorsunuz.Bu nadir olarak istenen bir ihtiyaç değildir.Çözüm olarak;

Devamı
Puan: 5 / 5

Daha önceden derlenmiş bir bootlaoder kullanarak uygulamalarınızı yada sürücü(driver)lerinizi bu bootlaoder ile sisteme yuklemişseniz aslında o kadar da zor bir işlem değildir. Ama, eğer siz bootloader da bazı değişiklikler yapmak isterseniz o zaman ne olcak? Ki bu derleme sırasında neler olduğunu bilmemiz ilerde code değiştirme işleminde ve testlerimizi hızlı yapmamıza yardımcı olacaktır.

Devamı
Puan: 4 / 5

Windows CE 6.0 da oluşturacağımız OS Image içine uygulamamızın ihtiyaçları doğurultusunda kendi geliştirmiş olduğumuz DLL dosyaları yada bazı resim dosyaları yada font dosyalarını işletim sisteminde ilgili yere koyabilmemiz için BIB dosyalarında bazı düzenlemeler yapmalıyız.Bu makalemizde BIB dosyası nasıl duzenlenir anlatmayaçalışacağım.

Devamı
Puan: 3 / 5

BU çalışmada kendi yeni SDK mizi kullanarak bir C# .Net projesi hazırlayıp eBox2300 de çalıştıracağız.Bu yeni C# projesi daha önce hazırlamış olduğumuz HaytisOS üzerine Deploy edilecekir.

Devamı
Puan: 5 / 5

Kendimize özgü Image yaptıktan sonra Bu OSdesign’ı baz alarak dağıtım yapacak olan Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) hazırlayacağız. SDK, başlıklar seti, kütüphaneler, bağlantılı dosyalar, çalışma zamanlı dosyalar, tasarım uzantılarını ve yardım dosyalarını kapsar. Bunlar sayesinde yazılım geliştiriciler bizim yazdığımız OS design göre uygulam geliştirebiliriler. Uygulama geliştiriciler bu OS’un detaylı bir şekilde nasıl oluşturulduğunu bilmek zorunda değildir. Sadece SDK ile bu özel yapılmış OS için uygulama geliştirebilirler.

Devamı
Puan: 4 / 5

Şimdi daha önce hazırlanan OS design içine subproject olacak c/c++ projesi eklenip,Tipik bir Hello World Uygulaması eBox2300 de çalıştırılması anlatılmaktadır

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu çalışmada eBox2300’ de çalışacak bütün özelliklere sahip CE Kernel’in detayları ile birlikte adım adım anlatılacaktır. Tüm özellkleri Kernel’ e ekleyeceğimizden kernel büyüklüğü biraz fazla olacaktır. Ama sizler ihtiyaç duymadığınız servis ve sürücüleri eklemediğinizde kernel küçük boyutlu hale gelecektir.

Devamı
Puan: 5 / 5

Önceki Makalede hazırlamış olduğumuz OS Image'ı eBox2300 e download ettirip işletim sisteminin çalışmasını sağlayacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makale dizimizde sizlerle Windows Embedded CE 6.0 ve Platform Builder kurulumu ve kullanımı ile ilgili çalışmalarımı paylaşacağım. Toplam 6 adet makaleyi içerecek bu dizide; Windows Embedded CE 6.0 Kernel oluşturuluması için hazırlıklar. Ebox2300 BSP(Board Support Package) kullanarak yeni OS Image Kernel İnşaa Etmek. Yeni OS Kernel ‘inin Ebox 2300 e Download Ettirilmesi. eBox2300 ‘de çalıştırılmak üzere C/C++ Sub Project oluşturulması, Debug edilmesi, Uygulamının Çalıştırılması. Uygulama Geliştirebilmek için Kendi SDK ‘mızı Hazırlayalım. C# Projesi Oluşturmak ve Build Etmek. Konularına değinilenecektir.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com