Yazar Bilgileri

Halil İbrahim Kalkan

http://www.halilibrahimkalkan.com/

   
   
Puan: 4 / 5

Bu makalede, bir önceki makalede geliştirdiğimiz TCP Socket kütüphanesinin üzerinde çalışan basit bir toplu chat (IRC) sistemi geliştirmeyi açıklayacağız. Sunucuya bağlı kullanıcılar birbirlerini görebilecek, özel ve toplu mesaj atabileceklerdir.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalede TCP soket programlamanın ayrıntılarına girerek çok katmanlı (mutli tier/layer), çok thread'li (mutli thread) bir sunucu/istemci mimarisi tasarlamayı açıklayacağız. Neticede herhangi bir uygulamadan bağımsız ve her uygulamaya kolayca entegre olabilecek ASMES adında TCP soketleri üzerinden iletişim yapan bir kütüphane geliştirmiş olacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

Herkese merhabalar. Bu makale birkaç makalelik bir dizinin ilk makalesidir. Bu makaleler sonunda IRC tarzı basit bir Chat sistemi geliştireceğiz (MIRC kullanmış olanlar IRC'nin ne demek olduğunu daha iyi anlayacaktır). Sunucu/İstemci mimarisine göre geliştirilecek olan sistemde sunucu ile istemci arasındaki iletişim TCP protokolü üstünden gerçekleşecek, sunucuya birçok istemci aynı anda bağlanacak ve istemciler gerek toplu gerekse özel olarak birbirlerine mesaj atabileceklerdir. Makaleler boyunca soket programlama ve multi-thread programlama teknikleri açıklanacak ve bunlardan yararlanılacaktır.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com