Yazar Bilgileri

Kadir Sümerkent

Puan: 5 / 5

Günümüz iş dünyasında raporlama dendiğinde anlaşılan bir iş sürecinin durumunun ya da sonucunun, ilgili kişilere, önceden belirlenmiş bir biçimde, önceden belirlenmiş yöntemlerle bildirilmesi anlaşılır. Doğrusuda budur elbette. Ancak bu makalenin konusu teknik raporlamadan ziyade, iş hayatında üstlerin ve ilgili kişilerin bilgilendirilmesi olacak.

Devamı
Puan: 3 / 5

Önceki bölümlerde İş Zekası kavramını, işletmeler açısından önemini ve uygulama alanlarını detaylıca ele aldık. İş Zekası konusunda teknik konulara geçmeden önce sizleri örneklerimizde rol alacak aktörle tanıştırmak istiyorum: “TinyToys Ltd”.

Devamı
Puan: 3 / 5

Önceki bölümlerde İş Zekası’na işletmelerin her seviyesinde gereksinim duyulduğuna değinmiştim. Gerçekten İş Zekası ile işletmenin tüm seviyelerine yönelik “cevap”lar oluşturulabilir. Ancak İş Zekası ile oluşturulan her “cevap”, işletmenin tüm seviyelerinde gereklidir sonucuna varmak hata olacaktır. İşletmelerde yer alan farklı seviyeler, farklı türde bilgilere gereksinim duyarlar. Bu bölümde işletmelerde hangi seviyede ne tür bilgilere gereksinim duyulduğunu, bir piramit üzerinden anlatıyor olacağım.

Devamı
Puan: 3 / 5

Önceki bölümlerde efektif karar verme sürecinin bir işletmenin başarısına olan etkisini ele aldık. Bununla birlikte karar verme sürecinin spesifik hedeflere, hedefe olan uzaklığımızı görebilmek için ölçülebilir bazı kriterlere ve bu kriterlerle ilgili geri beslemeye ihtiyaç duyduğumuzu öğrendik. Ve son olarak, son iki maddeyi iş zekasının tanımında kullandık.

Devamı
Puan: 3 / 5

İlk bölümde önce waterloo savaşını, ikinci bölümde ise Titanic’in hikayesini anlatmıştım. Bu bölümde bir yemek tarifi vermeyi düşünüyorum. Efektif karar verme sürecinde ilk adım, spesifik, ölçülebilir hedefler belirlemektir. Bu hedefler belirlenirken amaç, karar vericileri, karar verme sürecinde destekleyecek ve verdikleri kararın tutarlılığını arttıracak bilgi ve geri beslemeyi sağlamaktır. Bu bilgileri ve geri beslemeleri, doğru zamanda almak son derece önemlidir. Bu noktada şu soruyla karşılaşırız: "İşletmeler bu bilgileri nasıl elde eder ve karar vericilere nasıl ulaştırırlar?". İş Zekası, bu sorunun cevabıdır.

Devamı
Puan: 3 / 5

İlk bölümde İş Zekası kavramına giriş yapmıştık. Bu bölümde iş zekasını günlük yaşama bağlayacak, işletmeler açısından önemini vurgulayacak ve temel kavramları tamamlayacağız.

Devamı
Puan: 3 / 5

2010 yılının ilk architect advisor toplantısını Mart ayı içinde gerçekleştirdik. .NET Architect Advisor Microsoft bünyesinde faaliyetlerini sürdüren kapalı bir grup olsa da, grubun gerçekleştirdiği çalışmalarda oluşan çıktıları .NET platformunda çalışanlarla paylaşmak istiyoruz. yazgelistir.com bünyesinde oluşturduğumuz .NET Architect Advisor kategorisini bu amaçla kullanmayı planlıyoruz. Bu ilk yazıda, .NET Architect Advisor grubunu, çalışmalarını ve Mart 2010 toplantısında kullanılan bazı sunum ve materyalleri sizlerle paylaşıyor olacağım.

Devamı
Puan: 4 / 5

Her gün pek çok konuda karar veriyoruz. Bu kararların bazıları kişisel, bazıları ise temsil ettiğimiz kurum adına oluyor. Ne giyeceğimiz, öğle yemeğinde ne yiyeceğimiz, bir toplantının açılışını ya da kapanışını nasıl yapacağımız, nasıl bir tutum sergileyeceğimiz, tatile nereye gideceğimiz, yılbaşında sevdiklerimize ne hediye alacağımız gibi pek çok karar veriyoruz gün içinde. Bu makalenin devamını okuyup okumamak da bu kararlardan biri olacak.

Devamı
Puan: 5 / 5

C# 3.0 ile birlikte gelen pek çok yenilik arasında beni gerçekten sevindiren bir özellik var. 2.0 ve öncesinde gerçekten uğraştırıcı bir işi son derece kolaylaştıran extension methods. Bu makalede extension methods'In ne olduğunu, nerelerde kullanabileceğimizi ve neden beni bu kadar sevindirdiğini anlatıyor olacağım.

Devamı
Puan: 4 / 5

.NET ile çok uzun zamandır çalışıyor olmasına karşın Reflection'ı hiç kullanmamış, hakkında pek fikir sahibi olmayan pek çok kişi tanıyorum. Bu makalede öncelikle Reflection'ın ne olduğu ve uygulama geliştirme sürecinin neresinde yer alabileceğine kısaca değinecek, sonrasında geliştirdiğimiz uygulamanın herhangi bir referans olmaksızın Assembly'leri runtime esnasında açarak içlerinde aradığı fonksiyonu bulup kullanmasını sağlayacağız.

Devamı
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com