Yazar Bilgileri

SÜLEYMAN PETEK

Elektronik Mühendisi olan Süleyman Petek, Yazılım Mühendisliği alanında da Yüksek Lisans derecesine sahiptir.Business Solutions Developer (SharePoint 2007 & 2010 , BizTalk) olarak profesyonel çalışma hayatına devam etmektedir.Strategic Marketing & Brand Management ve PMP konularına da ilgi duymaktadır.

   
   
Puan: 5 / 5

SharePoint i birçok yönden verimli bir şekilde kullanmanın bir yolu da, bize sağladığı sosyal özellikleri daha iyi anlamaktır. Her ne kadar 14.versiyon yani SharePoint 2010 bu konuda şu anki istekleri tamamen karşılayamasa da, gelecek yeni versiyonda bu konuda gelişmeler olduğunu da duyuyoruz. Sosyal paylaşım sitelerinin son yıllarda sükse yapması ve mikro blog olayının inanılmaz tutması dolayısıyla, benzer özelliklerin 15. versiyonda geleceğini de buradan bilmeyen arkadaşlara müjdeleyebiliriz. Yeni versiyon gelene kadar tabi ki beklemeyeceğiz ve elde mevcut olan özellikleri daha verimli kullanmanın yollarını araştıracağız.

Devamı
Puan: 5 / 5

Bu yazımızda SharePoint de kullanmamız için kendi özel alan tipimizi (custom field type) nasıl yaratacağımızı göreceğiz. Yine her zaman olduğu gibi örnek bir senaryo üzerinden, gerçek hayat örnekleriyle geliştirmemizi yapacağız. Bir SPList üzerinde e-mail bilgisinin tutulması için özel bir alana ihtiyacımız olduğunu ve bu alanın mutlaka e-mail kriterlerine uyması gerektiğini daha önceden analist arkadaşlarımız bize bildirmişler ve bu konuda bizden birşeyler bekliyorlar.

Devamı
Puan: 4 / 5

Web geliştirmede yaşanan klasik sorunlardan biri CSS veya JS güncelleme durumlarında browser cache ine takılmadır sanırım. Her ne kadar büyük çapta projeler olsa bile css & js güncelleme durumlarında çoğu zaman versiyonlama gözden kaçabilmektedir.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

SharePoint 2010 da List (SPList) ler arası ilişki kurmak için LookUp kolonları kullanabiliriz. Bu sayede ardışıl silme işlemleri ve silmeyi engelleme (cascade and restrict delete) gibi ilişki kısıtlayıcılarla daha efektif çözümler üretebilirken veri bütünlüğünü korumayı da sağlamış oluruz.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Bazı senaryolarda dış kaynaklardan gelen verileri SharePoint ortamında bir listede tutmamız gerekebilir, bazen de birtakım denemeler yapmak için dolu listelere ihtiyacınız olabilir benim gibi. Bunu bazen bir WCF servisi ile bazen belki de bir FileSystemWatcher kullandığımız basit bir konsol uygulaması olarak bile düşünebiliriz. Ben çok basit bir konsol uygulaması üzerinde bu işi nasıl yapabilirizi anlatmaya çalışacağım.

Devamı
Puan: 5 / 5

Business Connectivity Services yani kısaca BCS yi SharePoint Server 2007 de Business Data Catalog olarak tanıyorduk. CRM (Customer Relationship Management) ve ERP (Enterprise Resource Planning) gibi sistemler, SharePoint ile kolay kolay çözülemediğinden, bu sistemlerin özel rolleri vardır. Sonuç olarak, farklı görevleri olan bu sistemler ve SharePoint server arasında ortak çalışabilir yapıların sağlanabilmesi gerekebilir. BCS bize, SharePoint tabanlı verilerimizin dışarıya açılmasına olanak veriyor.

Devamı
Puan: 5 / 5

Bildiğiniz gibi SharePoint üzerinden gerçekleşen iş akışı, görev atanması, kitaplıklara döküman eklendiğinde alarm verme gibi durumlarda, ilgili kişi yada kişilere SharePoint mail ile bilgilendirme yapabiliyor.Bunu yapabilmemiz için, SharePoint in üzerinde çalıştığı server a bir smtp server tanımlanması gerekmekte. Bu yazıda da bu konfigürasyon işini bir Gmail hesabı üzerinden nasıl yaptığımızı göreceğiz.

Devamı
Puan: 1 / 5

SharePoint i hayatımızı daha fazla kolaylaştırmak için kullanmaya bir örnek yapacağız. Senaryomuz ise çoğumuzun şirketlerde yaşadığı tatil organizasyonu hakkında.

Devamı
Puan: 4 / 5

SharePoint WebServis metodlarını kullanarak, programatik olarak SPList yaratılması.

Devamı
Puan: 4 / 5

SharePoint ekosisteminde bir olay meydana geldiğinde, bu olayı yakalayıp başka aktiviteleri tetiklemeye yarayan Event Receiver lara değineceğiz.

Devamı
   
   

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com