Yazar Bilgileri

Sezgin Zeka

2007 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Şu an Türkiye'nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden birinde uygulama geliştirmektedir. Wpf, Wcf, Asp.net, C#, Oracle, Mssql teknolojileri ile uygulama geliştirmiştir.

   
   
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Bu makalemizde sizlerle Gang Of Four(GoF) Structural tasarım desenlerinden bir tanesi olan Adapter tasarım desenini incelemeye çalışacağız.

Devamı
Puan: 3 / 5

Uygulamalarda bir şey ararken bazen ne arayacağımızı tam olarak bilmeyiz ya da aradığımız şeyin tüm adını hatırlayamayız. Bu nedenle artık sistemler kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla, kullanıcı arama yapmak için bir şeyler yazarken o yazdığı textle başlayan ya da o texti içeren verileri yazdığımız controlün altında listeler.

Devamı
Puan: 5 / 5

Bu makalemizde sizlerle Gang Of Four(GoF) Creational tasarım desenlerinden Singleton Desenini inceleyeceğiz.

Devamı
Puan: 4 / 5

Toolbar controlleri uygulamalarda menülere daha kolay ulaşmamızı sağlayan, belli işleri yapan işlevsellerin ulaşılmasını bir arada barındırarak kolaylaştıran controllerdir. Visual Studio, Office gibi ürünlerde bolca gözümüze çarpmaktadırlar. Windows ve Web Formlarda bu controllere aşina olduğumuz bu controlün wpf tarafında nasıl oluşturulduğunu incelemeye çalışacağız.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Programlama pradigmalarından olan event driven programming'de kullanıcılar butona tıkladığında, ya da resmin üzerine mousela geldiğinde uygulamalar değişik işlevler göstermektedir. Bunlar hepimizin bildiği gibi biz yazılımcılar tarafından eventlerin içinde yazdığımız kodlar tarafından gerçekleşen işlerdir.

Devamı
Puan: 4 / 5

Event driven programlada eventlerle bol bol haşır neşir oluruz. Uygulama geliştirirken Click, MouseDown, TextChanged gibi eventleri dinleyip, eventler oluştuğunda yapılması gereken eylemleri koda dökeriz. Bu makalemizde bütün wpf uygulamaların başlangıç noktası olan Application sınıfının Startup, Activated, Deactivated, Exit, DispatcherUnhandledException, SessionEnding eventlerini incelemeye çalışacağız.

Devamı
Puan: 5 / 5

Wpf uygulamalarında xaml tarafında data binding işleminin işlerimizi ne kadar kolaylaştırdığını daha önceki makalelerimizde bahsetmiştik. Bazen data binding işleminde daha güçlü bir araca ihtiyaç duyarız. Mesela binding yapacağımız property ya bir nesne ise o zaman ne yapmamız gerekiyor? İşte bu durumlarda Value Converter işlemi yardımımıza yetişiyor.

Devamı
Puan: 5 / 5

Bu makalemizde Windows Presentation Foundation (WPF) uygulamalarının temel yapı taşlarından olan dependency propertynin ne olduğunu, normal propertyden farkını , nerelerde kullanıldığını anlatmaya çalışacağız.

Devamı
Puan: Makaleye puan verilmemiş.

Bu makalemizde size static resource ve dynamic resource kullanımını ve farklarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Devamı
Puan: 4 / 5

Bu makalemizde Windows Presentation Foundation (WPF) uygulamalarında veri bağlama işlemlerinin WPF Binding özelliği ile nasıl yapılacağını örneklerle incelemeye çalışacağız.

Devamı
   
   
İpucu bulunamadı.

Site içerisinde yazılan tüm makalelerin yazım ve yayınlama hakkı aksi belirtilmediği sürece sadece yazarlara aittir.

v3.0 Geri Bildirim (Feedback) Yazgelistir.Com Ekibi - 2012 - Yazgelistir.com